– W związku z zagrożeniem koronawirusem otwarte kościoły to kompletna nieodpowiedzialność – grzmi Hanna Gill-Piątek, posłanka z Łodzi. Sygnatariusze listu liczą, że papież przemówi do polskich hierarchów.
W liście do papieża Franciszka parlamentarzyści piszą: „Mimo usilnych próśb i apeli płynących z różnych środowisk Episkopat Polski nie zwraca uwagi na zalecenia lekarzy ani nie kopiuje wskazań włoskiego Kościoła, który słusznie zaprzestał odprawiania spotkań liturgicznych w świątyniach”.
Koronawirus zamknął szkoły, a w kościołach wielkie msze
– W ostatnich dniach pisałam list do Episkopatu i do prymasa Polski, zwracając uwagę, jak niebezpieczne są zgromadzenia – mówi Gill-Piątek. – Przecież na mszach są głównie osoby starsze, słabsze. Nie może być tak, że ślepa wiara czy chęć zebrania na tacę przesłaniają rozsądek! Zamiast odwołać msze, wydano tylko informację, że jest dyspensa. Ministerstwo Zdrowia nawoływało do ograniczania kontaktów, zamknięto szkoły. A w czwartek była ogromna msza w Świątyni Opatrzności Bożej, podczas której nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa.
Posłowie proszą papieża Franciszka „o wsparcie, pomoc i stanowczą reakcję w związku z bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia”. Odwołują się do troski o życie i zdrowie ludzkie.
„Wasza Świątobliwość. Od kilku miesięcy świat zmaga się z pandemią SARS-CoV-2, zwanego koronawirusem. W Polsce liczba zarażonych wzrasta z godziny na godzinę. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Wszelkie działania prewencyjne ratują zdrowie i życie obywateli.
Jedynym opiniotwórczym środowiskiem, z kapitałem zaufania społecznego, które nie zdecydowało się wesprzeć działań zmniejszających ryzyko zakażenia, szczególnie wśród osób najbardziej zagrożonych ze względu na wiek, jest największy związek wyznaniowy w Polsce – Kościół Katolicki. I to mimo usilnych próśb i apeli płynących z różnych środowisk. Episkopat Polski nie zwraca uwagi na zalecenia lekarzy ani nie kopiuje wskazań włoskiego Kościoła, który słusznie zaprzestał odprawiania spotkań liturgicznych w świątyniach.
Wierni modlą się w intencji chorych na dodatkowych mszach, w świątyniach nie przestrzega się wymaganego dystansu i uczestniczy w Eucharystii, co jest zachowaniem proepidemicznym. Pierwszą ofiarą śmiertelną w Polsce była żona zakażonego szafarza. Do dziś Episkopat Polski nie wydał decyzji odwołujących nabożeństwa, mimo że w kraju zamknięto szkoły, uczelnie wyższe, odwołano imprezy kulturalne, wystawy, festiwale i inne wydarzenia publiczne.
Ojcze Święty, jako parlamentarzyści, w imieniu polskich obywatelek i obywateli, zwracamy się z prośbą o wsparcie, pomoc i stanowczą reakcję w związku z bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Prosimy o to Waszą Świątobliwość, kierując się troską o życie i zdrowie ludzkie i mając na uwadze fakt, że profilaktyka jest kluczowa dla opanowania pandemii”.
Autorzy listu to Maciej Kopiec, Anita Kucharska-Dziedzic, Monika Falej, Hanna Gill-Piątek, Katarzyna Kotula, Katarzyna Ueberhan, Paweł Krutul, Robert Obaz i Marek Rutka.
Data dostępu: 19.03.2020