Posłanka Hanna Gill-Piątek skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o liczbę kar nałożonych w związku z zawyżaniem cen produktów leczniczych, wyrobów medycznych i innych środków w czasie epidemii COVID-19.
Wiosną br. – w pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa – w Polsce olbrzymim problemem były zarówno braki w środkach ochrony osobistej czy produktów medycznych, jak i sztuczne zawyżanie ich cen przez nieuczciwych producentów i dystrybutorów. Placówki ochrony zdrowia, w tym gabinety stomatologiczne, miały w związku z tym ogromne problemy z funkcjonowaniem, a rząd zakazał nawet handlu maseczkami czy produktami do dezynfekcji poprzez popularne platformy internetowe. Pisaliśmy o tym tutaj.
Pytania o liczbę kar nałożonych w związku z zawyżaniem cen produktów leczniczych, wyrobów medycznych i innych środków w czasie epidemii COVID-19 skierowała teraz do ministra zdrowia posłanka Hanna Gill-Piątek. – Często słyszymy o wysokich mandatach nakładanych na obywateli za niestosowanie się do obostrzeń spowodowanych epidemią. Jednak niewiele mówi się o karach nałożonych za spekulacje na niezbędnych środkach ochrony osobistej czy produktach leczniczych. Obowiązujące do niedawna przepisy miały zapobiegać takim zjawiskom, jak powszechne w początkach epidemii COVID-19 zawyżanie cen maseczek czy rękawiczek ochronnych – podkreśliła w interpelacji.
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w art. 8 wprowadziła obowiązek ustalania w drodze obwieszczenia maksymalnych cen produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogły być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Nowela ustawy z 31 marca 2020 r. poszerzyła ten katalog o środki biobójcze i surowce farmaceutyczne oraz określiła sankcje w postaci kar pieniężnych w wysokości od 5000 zł do 5 000 000 zł lub – przy większej skali i wielokrotnym przekroczeniu – do 10% obrotu w poprzednim roku obrotowym. Wyznaczono też instytucje nakładające te kary, którymi były wojewódzki inspektor farmaceutyczny, główny inspektor farmaceutyczny, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Posłanka chce wiedzieć, ile kar nałożono na nieuczciwych producentów i sprzedawców, jaka była łączna kwota tych kar, jaka była łączna kwota kar nałożonych za przekroczenie maksymalnych cen wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych. O odpowiedzi ministra niezwłocznie poinformujemy.
Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.
Data dostępu: 12.10.2020